1. Anasayfa
  2. Haberler

Boston Dynamics, robot köpeğini kopyaladığı iddiasıyla rakibi Ghost Robotics’e dava açtı

Boston Dynamics

Boston Dynamics, robot köpeğini kopyaladığı iddiasıyla rakibi Ghost Robotics’e dava açtı
0

Robot köpek pazarındaki rekabet çirkinleşiyor. The Robot Report’un açıkladığı gibi , Boston Dynamics Ghost Robotics’i dört ayaklı Spot ile bağlantılı yedi patenti ihlal ettiği iddiasıyla dava ediyor . Spirit 40 ve Vision 60’ın (yukarıda gösterilmiştir), kendi kendini düzeltme ve merdiven çıkma sistemleri dahil olmak üzere Spot’tan önemli teknolojiler ödünç aldığı iddia ediliyor.

Boston Dynamics, Spirit 40’ın piyasaya sürülmesinden beş ay sonra, Temmuz 2020’de Ghost Robotics’ten Spot ile ilgili patentleri incelemesini istediğini söyledi. Bundan sonra Boston, Ghost’tan robot köpek dişlerini pazarlamayı bırakmasını isteyen iki durdur-ve-vazgeçme mektubu gönderdiğini iddia ediyor. . Davaya göre Ghost, ne yaptığının gayet iyi farkındaydı.

Ghost Robotics’ten yorum istedik. Boston Dynamics yaptığı açıklamada, “rekabeti memnuniyetle karşıladığını” ancak fikri mülkiyet haklarını ihlal eden şirketlere baskı yapacağını iddia etti. Hyundai’nin sahibi olduğu firma , davanın bir parçası olarak belirsiz zararların tazminini istiyor.

Böyle bir dava beklenmedik değil. Boston Dynamics başlangıçta araştırmaya odaklandı, ancak giderek Spot ve Stretch gibi robotları ticarileştirmeye yöneldi . Ghost Robotics gibi rakipler, süreçte teknolojiyi kopyalasalar da kopyalamasalar da Boston’ın henüz yeni olan işletmesi için tehdit oluşturabilir. Takım elbise başarısız olsa bile, diğer şirketleri kendi robot köpeklerini yapmaktan caydırabilir.

Yazı Kaynakları
https://www.engadget.com/boston-dynamics-ghost-robotics-lawsuit-robot-dog-214734634.html